SLOVENSKÉ GAJDY

Gajdy - Podpoľanie


gajdy
Celé gajdy
gajdy
Detail
gajdy
Detail
gajdy
Detail
gajdy
Detail

mp3
ukážka
Podpoľanie a taktiež oblasti Hontu, Novohradu a Gemera sú domovom trojhlasných gájd s otvoreným koncom melodickej píšťaly – gajdice. Tá má dva vývrty. Vpravo je húčik s jedným hmatovým otvorom (kontra). Ak ho zakryjeme prstom (pravým prstenníkom), znie spodná kvarta, pri odkrytí sa ozve základný tón. Abeceda na ľavej strane má 5 hmatových otvorov vpredu a jeden vzadu hore, pre palec ľavej ruky. Pri zakrytí všetkých hmatových otvorov abecedy znie základný tón. Na jeho dolaďovanie slúži štimuvacia dierka – podlhovastý otvor na boku gajdice. Gajdica býva umiestnená v pravouhle lomenom vývode, vyrezanom v tvare kozej hlávky (kozička).

Burdónová píšťala – huk – sa skladá z troch posuvných častí – stavcov a znie o dve oktávy nižšie od základného tónu gajdice.

Ako ozvučnice sa používajú plechové trachtáre, ktoré boli typické hlavne pre nástroje zo severnejších oblastí, zatiaľ čo smerom na juh prevládali ozvučnice zhotovené z kravských rohov.

Ladenie:
Ladenia sa v minulosti veľmi rôznili, dochované nástroje a zvukové záznamy svedčia o rozpätí od hlbokého es až po vysoké c. V posledných desaťročiach sa ako najpoužívanejšie ladenia ustálili f, g, a.

Ceny:
• jednoduché prevedenie – bez výzdoby, mosadzné objímky, mech z hovädzej kože lepený, trachtáre alebo kravské rohy – 500 €
• jemne zdobené – medené alebo mosadzné objímky s rytým vzorom, „zrkadielko“ na kozičke, stavce huku dekoratívne sústružené, drevo čerešňa, marhuľa, hruška alebo slivka – 600 €
• plne zdobené – kozička vybíjaná a intarzovaná, tmavé slivkové drevo, ozdobná textilná obliečka na mechu – 750 €
• vylievané cínom – drevo hruška, slivka – 800 €

gajdy
Celé gajdy
gajdy
Detail

  powered by: led žiarovky