SLOVENSKÉ GAJDY

Gajdy - Orava


gajdy
Celé gajdy
gajdy
Detail
gajdy
Detail
gajdy
Detail
gajdy
Detail

Goralské obce, ležiace v najsevernejšom výbežku Slovenska, sú miestom, kde je gajdošská tradícia dodnes živá. Dnešní mladí vynikajúci gajdoši z tejto oblasti sa učili priamo od starých majstrov Zboroňa z Oravskej Polhory a Fernézu zo Sihelného, a okrem folklórnych festivalov nájdu uplatnenie aj na zábavách a svadbách, rovnako ako ich učitelia.

Oravské gajdy sú dvojhlasné, najčastejšie sa používajú v súhre s husľami. Melodická píšťala – gajdica – má 6 hmatových otvorov vpredu a jeden vzadu, pre palec hornej ruky. Ak sú všetky dierky zakryté, znie spodná kvarta. Pri odkrytí najspodnejšej je to spodná sekunda (malá, pôvodne neutrálna). Druhá odspodu hrá základný tón, ak postupujeme vyššie, dostaneme durový rad tónov po 6. stupeň. Prstoklad je uzavretý, pre každý tón sa odkrýva len jedna príslušná dierka, ostatné sú zakryté. Gajdica býva umiestnená v pravouhle lomenom vývode, vyrezanom v tvare kozej hlávky.

Burdónová píšťala – huk – znie o dve oktávy nižšie od základného tónu gajdice. Pri hre spočíva na pleci. Je tiež umiestnený v pravouhle lomenom vývode, zdobenom najčastejšie vyrezanou dračou alebo vlčou tlamou, a smeruje dozadu. Podobne ako gajdica, aj huk je zakončený zahnutým roztrubom z dreva, kovu alebo volského rohu, spravidla aj s ozdobným viečkom z plechu. Drevené časti huku a gajdica sú tradične kvôli spevneniu i okrase vylievané cínom.Ladenie:
Orava – d, es, e, f.

Ceny:
• Podľa prevedenia – 500 až 1000 €
  powered by: led žiarovky